Október – MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

us

V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších.

Tak ako príroda sa mení, meníme sa aj my!

Jar - rodí sa niečo nové, vo vzduchu cítiť, že sa všetko zobúdza, rodí, obnovuje. Prichádza zmena! Tak aj v nás rastie pocit očakávania, radosti, zmeny, nádeje.

Leto - prichádza radosť, energia, krása, šťastie, láska -  cítiť vo vzduchu slobodu. Prežívame nové veci, ktoré v nás tiež dozrievajú ako víno, ktoré potrebuje pokoj, čas aby dozrelo.

Jeseň - je skvost, je farebná, očarujúca. Prináša farby, zmeny, cítiť vo vzduchu lásku, pokoj, harmóniu, túžbu, otázky a odpovede. Tu príroda dozrieva. Aj v nás dozrieva život. Každý rok sme o niečo múdrejší a starší.

Mesiac október, zobrazuje prírodu, ktorá starne, slabne a zanecháva smútok. Stromy prichádzajú o svoju korunu, listy starnú menia farby až napokon opadajú zo stromu a my ich rátame a zamýšľame sa koľko času ešte ostáva do zimy.. tak je to aj so životom. Október je asi najtypickejším jesenným mesiacom. Dni sa citeľne skracujú, teplota vzduchu postupne klesá. Lístie hýri širokou paletou farieb a na vrcholkoch najvyšších slovenských kopcov sa už objavuje prvá snehová pokrývka. Je to krásne obdobie, ktoré nám zároveň pripomína potrebu rešpektu k starším. K tým, ktorí nám dali skutočne veľa. Tvrdo pracovali, snažili sa, aby sme nežili v nedostatku, vychovávali nás a jednoducho z nás chceli spraviť dobrých ľudí. Treba si pripomínať, čo všetko pre nás spravili, vážiť si ich a nezabúdať na nich nielen v tom októbri, ale po celý rok.

Mesiac úcty k starším si pripomenuli aj naši žiaci prvého stupňa.

Nulťáčikovia  sa porozprávali s pani učiteľkami, ako dôležití sú pre nás starí rodičia, čo všetko pre nás urobili a ešte môžu urobiť. Hovorili o vzájomných väzbách v rodine, o láske a porozumení. Zahrali si rozprávku "Ako dedko ťahal repku."

I.A  trieda vyrobila krásne pozdravy pre dedkov a babky s prianím a básničkou. Žiaci I.C triedy našim seniorom chodia pomáhať pri úpravách v záhrade, ale úctu k nim  prejavili aj pri výrobe jesenného stromu. Žiaci prostredníctvom tohto stromu, chceli popriať našim starším a skúsenejším osobám veľa, zdravia, sily, lásky a Božieho požehnania do ďalších dní, ktoré ich čakajú. Prostredníctvom piesni a básní potešili ich srdiečka a za odmenu dostali aj oni, zo strany vedenia zariadenia chutné perníčky. Aj žiaci II.C triedy vyrazili na výlet do blízkeho denného stacionáru. Bol to pre všetkých veľmi príjemne strávený čas. Seniorom zaspievali pieseň o jabĺčku, zarecitovali báseň o jeseni. Darovali im obrázok a záložky, ktoré vyrobili. Žiaci boli obdarovaní knihami do triednej knižnice. Žiaci II.A a II.B pre svojich starých rodičov vyrobili krásne srdiečka, ktoré s radosťou vyzdobili a poďakovali sa v nich za ich starostlivosť. Žiaci tretieho ročníka vyrábali čajníky s obrázkom starých rodičov a teplým čajom vo vnútri, ktorý v chladnom počasí zahreje nielen telo, ale aj dušu a srdiečko. Štvrtáci tiež vyrobili milé pozdravy pre starých rodičov.

 

                                                                                                             PaedDr. Lucia Katonová

Galéria