Deň jablka

 

jab

21. október je deň, kedy jabĺčka majú svoj sviatok. Zaslúžia si ho, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia.

Jablko zásobuje naše telo energiou, vždy uhasí smäd a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Viete prečo by sme mali každý deň zjesť 1 jabĺčko? Lebo nám zlepšuje funkciu srdiečka, pôsobí proti kašľu a bolestiam hrudníka, zlepšuje a upokojuje spánok, podporuje trávenie, pôsobí proti  akné, zlepšuje ďasná, má regeneračné a detoxikačné účinky, zlepšuje zdravie a koncentráciu.

Zaujímavosťou  je, že aromatické látky z jabĺk prestupujú našim telom a uvoľňujú sa cez vlasy a pokožku von. Ak pravidelne konzumujeme jablká, môže sa stať, že budeme voňať po jabĺčkach.

Jabĺčkový deň  nebol obyčajný pre našich žiakov na 1. stupni. V každej triede sa žiaci zaoberali touto  témou a o jablkách sa dozvedeli veľa nového. Na výtvarnej výchove vyrábali jablká rôznymi technikami. Nápaditosť a tvorivosť pani učiteliek na všetkých predmetoch bola nesmierne bohatá.

Žiaci z nultého ročníka sa naučili  spoznávať rôzne odrody jabĺk. Učili sa aké potraviny sa z jabĺk vyrábajú. Zaspievali si pesničku Červené jabĺčko. Jablká  vyrábali  lepením  z plastových  uzáverov. Nakoniec si na jabĺčkach pochutnali.

Naši prváci si pripomenuli dôležitosť zdravej výživy v jablkách a krásu týchto jesenných plodov. Jablká uložili do košíkov, vyzdobili ich ručne kreslenými srdiečkami  a odniesli do Domu seniorov v Jelšave, aby týmito darčekmi potešili srdcia našich najstarších. Na hodine výtvarnej výchovy si zvolili techniku odtláčania a vyrobili krásne jabĺčka.

Druhákom sa zapáčilo počítať jabĺčkové slovné úlohy. Porozprávali sa o tom, aké zdravé je toto ovocie. Naučili sa spievať pesničku o jabĺčku. Text piesne si nalepili do čitateľského denníka. Pieseň boli zaspievať seniorom v Dennom stacionári v Jelšave. Vytvorili veľkú jabloň na plagáte z nastrihaných a nalepených kúskov farebného papiera. Pestrofarebné jablká aj namaľovali.

Tretiaci sa tiež venovali jabĺčkovým príkladom. Príklady si vypočítali a následne jablká vyfarbili. Jablká nielen maľovali, ale aj vyrábali z farebného papiera. Odrody jabĺk sa učili spoznávať a zoraďovať podľa abecedy. Nakoniec si pochutnali na sladkom ovocí.

Štvrtáci urobili nezvyčajnú výstavku z jabĺk. Vyrobili jablká  z maľovaných šišiek ozdobené lístkami. Jablká aj kreslili. Nakreslili obvod jablka a farebnými kruhmi vyfarbili vnútra jabĺk, čím jablká nadobudli pestrý vzhľad. Maľovanou jablkovou násobilkou si upevnili malú násobilku.

Jabĺčkový deň na 1. stupni bol pre všetkých obohacujúci. A to o nové vedomosti, skúsenosti a zážitky.

 

                                                                                                                               Iveta Šmidtová

Galéria