Deň jablka

foto

         Je krásne červené, okrúhle, chutné a šťavnaté. Kto by ho nemal rád? Vedeli ste, že jablko je aj symbolom vďaky učiteľom za všetko to, čo deti naučili?  Učitelia sú takým pomysleným „stromom poznania,“ a preto je jablko ideálnym symbolom. Jablká majú aj svoj deň a to 21. október. Jabĺčka si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia.

       Aj naši žiaci 1. stupňa si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami a projektovým vyučovaním. Celý deň sa niesol v duchu jablka. Od rána sa po triedach pohybovali žiaci v červených tričkách a všade rozvoniavala vôňa jabĺk. Tí najmladší si ich boli nazbierať priamo v našej školskej záhrade. Ostatní si ich priniesli z domu. Žiaci si s nimi užili veľa zábavy. Zábavné bolo aj maľovanie dáždnika, ktorý sa premenil na ovocnú misu plnú zdravých plodov. Deti zaujali aj jablkové puzzle, či súťaže o najkrajšie a  najrýchlejšie jablko. Jabĺčka boli aj súčasťou jablkovej matematiky a jablkovej slovenčiny. Na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania žiaci vytvorili nádherné práce. Nechýbali krásne farebné jablone, jabĺčkové záložky do knihy, jabĺčka s červíkmi, jabĺčkové obrázky, ale i priestorové jabĺčka z plastových fliaš, ktoré vyzerali ako ozajstné.

       K dnešnému dňu, samozrejme, patrila aj ochutnávka rôznych odrôd jabĺk, na ktorú sa žiaci najviac tešili. Mladším žiakom pani učiteľka nakrájala jabĺčka na polovičky a každý žiak mal venovať jednu polovičku svojho jablka kamarátovi z triedy, ktorého má najradšej, ako symbol priateľstva a toho, že sa dokážeme podeliť aj s druhými.

Deti boli jablkovým dňom nadšené. Veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo!

 

                                                                                                        Mgr. Gabriela Lašanová

Fotogaléria